Може ли компютърното зрение да се наеме като кола? Анализираме решението за ритейл
Мърчандайзингът е важна част от продажбите. Според статистиката 80% от купувачите решават да купуват стоки за ежедневна употреба, докато стоят до рафтовете на супермаркетите. Компаниите-производители и дистрибуторите наемат цял персонал от мърчандайзери стоките да се излагат правилно и супервайзъри за да са сигурни в това. Но не всичко е толкова гладко в действителност. С какви проблеми се сблъскват супервайзърите и мърчандайзерите по време на работата си? Каква част от процеса на мърчандайзинг може да се автоматизира?
Александра Гончарова, експерт по компютърно зрение и Data Science от IBA Group, ще помогне да отговори на въпросите.
Съдържание
Какво се случва сега: повечето снимки от мърчандайзери остават необработени
Собствениците на магазини и доставчиците на стоки се договарят как и къде стоките ще бъдат разположени в търговска зала. Продуктът често се поставя от мърчандайзери от компании-производители или дистрибутори. След като специалистите приключат с подреждането на стоките, те снимат рафтовете за продажби и ги изпращат на мениджърите. Последните трябва ръчно да сортират и оценят стотици изображения.
И тогава възниква проблем: мърчандайзерите изпращат размазани снимки, снимки на краката си, неправилно попълнени въпросници. Това се случва, защото има много магазини, трябва да се обиколят всички. Освен това е трудно за мърчандайзера да направи добра снимка поради тесни пътеки, дълги рафтове или поток от купувачи.
Мениджърите и маркетолозите от своя страна нямат време да оценят всички снимки и доклади: има стотици от тях. Информацията се обработва частично в края на деня или дори месеца или само в случай на конфликти. Хиляди снимки се натрупват безсистемно на корпоративния сървър.
Пример за неуспешна снимка
Как работят сега
В резултат на това специалистите физически не могат да прегледат всички снимки и съставят доклади въз основа на непълна информация и субективната си оценка. Това изкривява информацията, въз основа на която ръководителите вземат решения, например дали излагането на стоките работи така, както е замислено.
Какво може да се направи: да се наеме компютърното зрение и да се автоматизира процеса
Най-простото е да се увеличи персонала на супервайзърите, да се наемат асистенти, които ще разглеждат снимките пет дни на седмица, ще премахват некачествени или неправилни изображения и ще оценяват само необходимите изображения. Големият минус на това решение е текучеството на персонала и постоянната загуба на време за обучение на нови служители. Като правило такива работни места се заемат от студенти като вторична заетост.
Друг вариант е автоматизирането на процеса с ИТ решения. Има много приложения за автоматизация на работата на мърчандайзери, например, VisitBasis, iMarkt Mobile, WellDone, Goods Checker и други.
Всички са свикнали с това, че внедряването на софтуер за търговска употреба е дълго и скъпо. Та нали трябва да се купува или се поръчва разработването на собствен софтуер. Но IBA Group пое по различен път и предлага на ритейла да наеме решение.
Като обикновени потребители наемаме апартаменти или коли и плащаме само за периода на ползване. По същия начин една компания може да наеме ИТ решение, а софтуерните разходи могат да бъдат определени като оперативни разходи (OPEX).
Източник: Yandex Collection
Нека разгледаме автоматизацията на обработката на снимки на мърчандайзери, като използваме примера на продукта Goods Checker. Това е облачно решение по абонамент, което анализира снимките с помощта на компютърно зрение и показва дали стоките на рафтовете на магазините са поставени правилно. Проверката се извършва съгласно предварително определени правила и задачи, например, дали планограмата отговаря на реалограмата или каква част от рафта заемат стоките ви?
Планограма | Реалограма Оценка на Goods Checker |
Автоматизацията на обработката на информация ще помогне за подобряване на мърчандайзинга. Ще можете да изпълните три задачи наведнъж в почти реално време:
- Да получавате пълна и точна информация за работата на мърчандайзерите.
- Да получавате информация, за да анализирате представянето на продуктите, както собствените, така и на конкурентите.
- Да контролирате наличността на стоки в складовете на магазини.
Как работи решението: обработка в центъра за данни и почти моментален резултат
Мърчандайзерите правят снимки на разположението на стоките по рафтовете и снимките се качват в центъра за данни (ЦД).
Модулът за изкуствен интелект анализира снимката, търси и класифицира всеки продукт, след което оценява според даден сценарий. Например дали продуктът е на мястото си или колко продукта от тази марка са на снимката.
Goods Checker маркира снимки за мърчандайзери, генерира отчети за мениджъри и ги изпраща на сървъра.
След 30-60 секунди мърчандайзерите могат да видят дали стоките са изложени правилно. А мениджърите и маркетолозите получават достъп до подробни отчети и анализи чрез уеб браузър веднага след качване на снимка.
Наем на ИТ решения — плащайте само когато ползвате
Купувачите плащат с 13% повече в магазини, където мърчандайзингът е организиран правилно. Автоматизацията на процеса на мърчандайзинг помага да се поддържат и увеличават продажбите, да не се изостава от конкурентите и да се използва добре работното време на служителите. А подходът SaaS (Software-as-a-Service) – наемът на софтуер – намалява инвестициите в софтуерна реализация и елиминира рисковете от закупуване на неподходящо решение. Та нали по всяко време можете да откажете лизинга и да спрете да използвате услугата.